PONIEDZIAŁEK- 27.04.2020

TEMAT TYGODNIA TOMoja ojczyzna

Cele: -Dziecko:  z uwagą słucha opowiadania i odpowiada na pytania, wie jakie barwy ma flaga Polski, wymienia je; próbuje wytłumaczyć dlaczego na początku maja wywiesza się polskie flagi; dziecko przygląda się reprodukcji obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku; dziecko wypowiada się na temat obrazu, opowiada co widzi na obrazie; określa kolorystykę obrazu; dowiaduje się o Janie Matejko; wie, że jest on jednym z najwybitniejszych polskich malarzy; zapoznaje się ze słowem konstytucja; próbuje wyjaśnić słowo konstytucja – podaje zasady naszej grupy Żabek;

1.Rozmowa dzieci z rodzicami na temat opowiadania  Poznajemy majowe święta – słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej Majowe święta.

Skończyła się majówka. Ada i Olek po kilkudniowym pobycie u dziadków wrócili do przedszkola. Dziewczynka od razu pochwaliła się dzieciom, że razem z Olkiem pomagali dziadkowi powiesić flagę. Do ostatniego dnia pobytu biało-czerwona flaga wisiała dumnie nad wejściem do domu. – Ja też widziałem wiszące flagi – zawołał Kamil. – I ja też – powiedział Daniel. – A tak naprawdę to po co się je wiesza? – dopytywał Maciek. – I co to były za jakieś dziwne święta? Nie było choinki ani jajek wielkanocnych… Inne dzieci też były bardzo ciekawe i dlatego pani postanowiła przypomnieć, co się działo przez ostatnie dni. Cała grupa usiadła na dywanie. – To były święta państwowe. Obchodzone są co roku. Pierwszego maja zawsze przypada Święto Pracy – zaczęła mówić pani. – Tyle że Święto Pracy obchodzone jest również w innych krajach. Zostało ustanowione wiele lat temu i w tym dniu czcimy trud wszystkich pracujących ludzi – waszych rodziców, dziadków, sąsiadów… Drugiego maja mieliśmy Święto Flagi. Jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce i dlatego powinniśmy szanować naszą flagę. Zaś  trzeci maja to rocznica uchwalenia konstytucji. Konstytucja to taka umowa podpisana przez króla i szlachtę po to, żeby wszystkim lepiej się żyło. – A jak ten król wyglądał? – dopytywał Antek. – Czy można go gdzieś spotkać? – Nie, Antku, to wszystko było wiele lat temu. Ale jeżeli chcecie zobaczyć króla, możemy pójść do muzeum. To co, idziemy? – zapytała pani. – Tak! – odpowiedziały dzieci chórem i już po chwili cała grupa poszła do pobliskiego muzeum zobaczyć wystawę upamiętniającą nie tylko podpisanie konstytucji, lecz także pozostałe majowe święta. Na ścianie wisiała wielka flaga Polski. – O, a to godło! – powiedział Antek. – Orzeł w koronie. A co jest napisane tu obok, na tym plakacie? – To hymn Polski – odpowiedziała pani. – A na tych zdjęciach możecie zobaczyć, jak kiedyś obchodzono Święto Pracy. – A co to za dziwnie ubrani ludzie na tym obrazku? – To jest kopia obrazu naszego najsłynniejszego polskiego malarza Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 maja 1791 roku”. I właśnie na nim możecie zobaczyć, jak wyglądali król, dostojnicy królewscy, szlachta i zwykli ludzie. Kiedyś tak właśnie wszyscy się ubierali. Dzieci jeszcze przez długi czas wpatrywały się z zaciekawieniem w dzieło Matejki. – Cieszę się, że jestem Polakiem – szepnął Michał do ucha Ady. – Ja też – powiedziała dziewczynka i z dumą spojrzała na polską flagę.

Rozmowa rodzica z dzieckiem na temat opowiadania. Rodzic może zadać pytania:

− Jakie barwy ma flaga Polski? − Dlaczego na początku maja wywiesza się polskie flagi? − Jakie miejsce odwiedziła grupa Ady?  − Co ciekawego zobaczyły dzieci w muzeum?

2.Oglądanie reprodukcji obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku. Swobodne wypowiadanie się na jego temat. 

Reprodukcja obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku. Proszę by dziecko przyjrzało się jej uważnie.

Zadanie dla dziecka: Zwróć uwagę na ubiór przedstawionych na obrazie postaci oraz na papier, który trzyma w ręce centralna postać obrazu.

 Ciekawostka- proszę rodzica o przedstawienie jej dziecku!

Obraz Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku powstał dawno temu. Obecnie możemy go podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie. Na obrazie przedstawieni są ważni ludzie, którzy uczestniczyli w niezwykle istotnym wydarzeniu, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 maja. Zapisano w niej najważniejsze zasady dotyczące życia w naszym kraju. Ludzie ubrani są w stroje charakterystyczne dla tamtych czasów. Z lewej strony obrazu można zauważyć ówczesnego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Jan Alojzy Matejko – polski malarz, twórca obrazów historycznych. Był autorem ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców. To jeden z najwybitniejszych polskich malarzy.

Konstytucja 3 maja to zbiór praw, które regulowały podstawowe kwestie społeczne i polityczne. W państwie, tak jak w domu czy w przedszkolu- obowiązują zasady. Te domowe czy w przedszkolu zapisane są na dużej planszy, kartce  a państwowe w konstytucji.

Kategorie: Wydarzenia