Środa: Cele: Dziecko: dostrzega przykłady przystosowania ptaków  do życia w określonym środowisku; zna  podstawową budowę ptaków, potrafi wyjaśnić dlaczego ptaki fruwają; zapoznaje się z pojęciem ptaki nieloty, eksperymentuje w zakresie łączenia różnych technik i materiałów; sprawnie posługuje się przyborami i narzędziami- prawidłowy chwyt, precyzyjne ruchy;

Kochane dzieci! Dzisiaj posłuchajcie opowiadania M. Strękowskiej – Zaręby -Ptak– szukamy odpowiedzi: Jak są zbudowane ptaki i co sprawia, że mogą fruwać?

Proszę rodzica o przeczytanie opowiadania!

Co słychać panie, Bocianie? – słuchanie opowiadania M. Strękowskiej – Zaręby.” Ptak’” Dziecko słucha opowiadania czytanego przez rodzica.

Zadzwoniła babcia, ta, która mieszka pod miastem, na wsi, i powiedziała, że upiekła ulubione ciasteczka Ady. – Przyjedziecie do nas? – zapytała. No pewnie! – zapewniała Ada i dotąd namawiała rodziców, aż się zgodzili na wspólny wyjazd. – Gdzie ciasteczka? – zapytała, gdy tylko zobaczyła babcię. Olek nie był smakoszem ciasteczek, za to lubił towarzystwo dziadka. Odnalazł go w sadzie obok domu. Dziadek obserwował niebo przez lornetkę. Olek zadarł głowę. W oddali zobaczył jakieś drobne punkciki. – Bociany wracają Co za widok. – dziadek uśmiechnął się promiennie. Naprawdę?! – Olek. rzucił się biegiem do samochodu po swoją lornetkę. Po chwili był już z powrotem….. – zdążyłem?! – Jeszcze je widać?! pytał zadyszany. – Trzeba wam wiedzieć że lornetki przybliżają i powiększają obraz, więc widok był niezwykły. Olek tak bardzo zagapił się w niebo, że nawet nie zauważył Ady, która przebiegła zanim z własna malutka lornetką. Patrzył na szybujące po niebie bociany. Widział ich rozłożone skrzydła, długie wyciągnięte szyje, czerwone dzioby, a gdy poprawił ostrość, zobaczył nawet pojedyncze pióra w ogonach. Ptaki prawie nie poruszały skrzydłami, a jednak sunęły po niebie jak papierowe samoloty albo małe szybowce niesione wiatrem. – Tez chciałbym tak latać. Szkoda, że nie mam skrzydeł – westchnął. Dziadek się uśmiechnął. – Ptaki mogą latać nie tylko dzięki skrzydłom. Ich waga też jest ważna. Są lżejsze niż my, bo maja lekkie dzioby i nie duże głowy. no i nie posiadają zębów żeby mniej ważyć. Na niebie było tłoczno jak na autostradzie. Nie tylko bociany wracały do domu na wiosnę. Leciały szpaki, pliszki i zięby. Jedne zawzięcie trzepotały skrzydełkami, inne machały nimi tylko od czasu do czasu. – Mógłbym na nie patrzeć bez końca. Żałuję, że tak późno poświęciłem się obserwowaniu przyrody. – Wierzcie mi że jest to wyjątkowa przyjemność – mówi dziadek. Nawet nie wiecie, co wyprawiają zwierzęta, gdy sądzą że nikt ich nie widzi. Takich zabaw, psot i tańców nigdzie indziej nie zobaczycie. Olka najbardziej zainteresowały zwierzęce psoty. – Pokażesz nam te psoty? – spytał. Oczywiście wybierzemy się do lasu jutro z samego rana. Babcia pomoże nam przygotować kanapki i termos z ciepłą herbatą. Zabierzemy też mapę terenu, i to, co najważniejsze dla obserwatorów przyrody….. – dziadek spojrzał pytająco na wnuki. – Ciasteczka! Wykrzyknęła Ada. Olek popatrzył na siostrę z politowaniem. – Lornetki- poprawił ją. Ich głosy wywabiły z domu tatę. Spojrzał w niebo na szybujące ptaki i westchnął, podobnie jak wcześniej Olek: – Chciałbym latać jak ptaki. – Lepiej nie. Musiałbyś wyrwać wszystkie zęby, a i tak byłbyś za ciężki – mądrze zauważył Olek. – Głowę też masz za dużą – dodała Ada. – Nie mówiąc o braku skrzydeł – dorzucił rozbawiony dziadek .

– Dlaczego ptaki umieją latać, a ludzie nie potrafią? – Poniższy tekst uzupełnia wypowiedź dziecka.

Natura cały organizm ptaka wyposażyła w cechy, które umożliwiają mu latanie, np. kości ptaka są zupełnie inne niż kości innych zwierząt. Są dużo lżejsze, gdyż znajduje się między nimi wiele pustych przestrzeni. Ptaki nie mają zębów, co także zmniejsza ich ciężar ciała. Pokryte są piórami, które spełniają wiele funkcji. Ptak ma skrzydła, które wykorzystuje do radzenia sobie z oporem powietrza. Istnieje bardzo dużo gatunków ptaków. Najmniejszym ptakiem jest Koliber a największym Struś. Skóra ptaków jest pokryta piórami. Ptaki mają skrzydła, ogon, dziób, nogi, pazury. Ptaki fruwają, gdyż są lekkie, ich kości są puste. Ale nie wszystkie ptaki fruwają i nazywamy je wówczas nielotami. Do nielotów należy Struś.

A teraz kochani wykonajcie pracę plastyczną pt.:  Bocian  – technika pracy dowolna z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych – przykładowe prace:

Po wykonaniu swoich prac proszę o przesłanie zdjęć. Dziękuję i Pozdrawiam. H.K.