Witajcie.
Płynie rzeczka – zabawy paluszkowe do wiersza M. Barańskiej.
Płynie, płynie sobie rzeczka.   Dorosły rysuje palcem wskazującym rzeczkę na wewnętrznej stronie przedramienia dziecka.
Idą misie do łóżeczka.  Palcem wskazującym i środkowym kroczy wzdłuż przedramienia, od łokcia do dłoni dziecka.
Pierwszy miś zaśnie dziś,   Dziecko kładzie na otwartej dłoni dorosłego (na łóżeczku) kciuk.
drugi miś zaśnie dziś,    Kładzie palec wskazujący.
trzeci miś zaśnie dziś,   Umieszcza w łóżeczku środkowy palec.
czwarty miś zaśnie dziś.   Dokłada palec serdeczny.
No, a piąty? Ten posłucha,    Dorosły chwyta mały palec dziecka i delikatnie nim porusza.
co wyszepczę mu do ucha…

Zestaw zabaw ruchowych Zabawy z mamą i tatą

Zabawa ruchowo-naśladowcza Pomagamy mamie.
Przy dźwiękach tamburynu (muzyki) dzieci bawią się – wesoło biegają po pokoju. Na przerwę w grze naśladują czynności, jakie wymieni rodzic., np.: odkurzanie, ścieranie kurzy, rozwieszanie prania, gotowanie.

Zabawa ruchowa Korale dla mamy.
Rozkładamy na dywanie czerwone kulki z papieru. Przy dźwiękach tamburynu (muzyki) dzieci biegają między kulkami. Na przerwę w grze zatrzymują się i zbierają jak najwięcej kulek. Następnie tworzą z nich na dywanie korale dla mamy. Zabawę wykonujemy tylko raz.

Zabawa ruchowa Urosnę jak tata.
Dzieci spacerują po pokoju. Na uderzenie w bębenek kucają, na klaśnięcie powoli wstają i wspinają się jak najwyżej na palce.

Zabawa ruchowa z elementem toczenia Kręta droga do taty.
Rozkładamy na dywanie kilka woreczków w pewnej odległości od siebie, w jednej linii. Dzieci turlają piłkę slalomem między woreczkami.

Zabawa z elementem skłonu Najpiękniejsze ukłony.
Dzieci spacerują po pokoju w rytm tamburynu. Podczas przerwy w grze wymyślają i wykonują najpiękniejszy ukłon do rodziców.

Ćwiczenie dużych grup mięśniowych Lustro.
Rodzic staje naprzeciw dziecka. Dziecko jest lustrem i naśladuje ruchy rodzica, który przed nim stoi. Potem zmiana.