Wtorek: Dziecko: określa za pomocą przymiotników, jakie jest morze, opisuje nadmorski krajobraz, wie  dlaczego może jest słone; wypowiada się na temat ulubionych zabaw nad morzem,  wspólnie z rodzicem wykonuje upominek dla bliskiej osoby, wypowiada się na temat osoby, której chce wręczyć prezent.

1. Nad morzem – rozmowa przy obrazku. Cele: poznawanie różnych środowisk przyrodniczych, rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.Do zadania będzie potrzebny obrazek lub zdjęcie przedstawiające nadmorski krajobraz.

Opisywanie nadmorskiego krajobrazu.

Proszę, aby dzieci przyjrzały się dokładnie  obrazkowi i opowiedziały o nim.

Jakie jest według was morze? Proszę by dziecko opisało morze jednym słowem np. głębokie, niebieskie, szerokie, piękne, niebezpieczne, tajemnicze itp. Czym morze różni się od rzeki lub od jeziora? Jaki smak ma woda morska? Dlaczego morze jest słone?

Proszę rodziców  o wyjaśnienie  dzieciom tajemnicy słonego smaku wody morskiej.

Na dnie mórz i oceanów znajdują się pasma skał. Zbudowane są one z różnych minerałów, z których niektóre są bardzo słone. Woda morska rozpuszcza skały. Wtedy sól dostaje się do morza. Na dnie mórz i oceanów znajdują się również wulkany, które wybuchają. Wydobywa się z nich lawa zwiększająca zasolenie wody. Najbardziej słonym morzem jest Morze Martwe.  Jest ono tak słone, że nie mogą w nim żyć żadne rośliny i zwierzęta. Gdybyśmy chcieli się w nim wykąpać, to nawet jeśli nie potrafimy pływać, utrzymamy się na wodzie.

2. Wakacyjny upominek – zajęcie plastyczne. Cele: rozwijanie sprawności manualnej, zachęcanie do sprawiania niespodzianek bliskim osobom.

Do zadania będą potrzebne muszelki. (Kochani wybierzcie się wspólnie rodzinką na spacer nad morze. Pozbierajcie muszelki. To będzie na pewno świetna zabawa!)

Co można zrobić z muszelek? Inspiracja –wejdź w link poniżej.

Zdjęcia z waszymi pracami zostaną umieszczone na stronie przedszkola.