1. Budowanie więzi rodzic-dziecko

Każdy wie, że czas spędzony wspólnie z dzieckiem jest bezcenny, ale nie każdy potrafi go znaleźć i dobrze wykorzystać. Czytanie bajki jest świetnym pretekstem do odłożenia na bok komputera czy smartfona, dzięki czemu możemy zyskać kilka chwil i w stu procentach cieszyć się swoją obecnością.

1. Wyraz miłości

Czytanie bajek sprzyja okazywaniu uczuć. Dzięki przytulaniu lub nawet samej bliskości, która jest nieodłącznym elementem czytania dziecku, zaspokajasz emocjonalne potrzeby swojego malucha.

1. Rozwijanie wyobraźni

Nie ma chyba innej bardziej działającej na wyobraźnię czynności niż czytanie. Bajkowe opisy, bohaterowie i historie dają nieograniczone możliwości rozwoju myślenia obrazem u najmłodszych, które z pewnością przyda im się w późniejszym wieku.

1. Wzbogacanie języka

Aspekt edukacyjny jest jednym z podstawowych argumentów zachęcających do czytania, który wymieniają psychologowie. Dzieci podczas słuchania ulubionych bajek z dużą łatwością przyswajają nowe słowa, przez co wzbogacają swoje słownictwo i kształtują swój styl wypowiedzi.

1. Nawyk czytania

Maluchy są jak gąbka, która nasiąka tym, co je otacza. Zachowanie rodziców ma ogromny wpływ na nawyki ich dzieci. Jeśli chcesz, żeby Twój syn lub córka sami sięgali po książki w dorosłym życiu, zachęcaj ich do tego już od najmłodszych lat. Jak? Najlepszą motywacją jest dawanie dobrego przykładu, dlatego czytaj dziecku i przy dziecku.

1. Poprawa koncentracji

Zrozumienie każdej historii wymaga skupienia. Podczas czytania, dzieci muszą wykazać się większą koncentracją niż w przy innych czynnościach, co znacząco wpływa na jej poprawę.

1. Ćwiczenie pamięci

Każde dziecko ma swoją ulubioną bajkę, której może słuchać bez końca. Podczas kolejnych sesji czytania, rób coraz większe pauzy i zachęcaj dziecko do dopowiadania kolejnych fraz. Szybko zorientujesz się, że Twój maluch pamięta większość tekstu. Taka zabawa pomoże mu na szybsze przyswajanie wiedzy w przyszłości.