Prawa dziecka – Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka-20 listopad

Prawa dziecka to prawa, które powinien poznać każdy malec. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to doskonała okazja do tego, by je zaprezentować. Jak? Możesz pokazać dziecku plansze, zachęcić je do wspólnej zabawy i zagrać w emocjonujące gry. Poznaj pomysły na to, jak świętować ten dzień z najmłodszymi.

Jakie są prawa dziecka?

Dzieci są ludźmi wyjątkowej rangi. Mają swoje prawa, które należy przedstawić przystępnym dla nich językiem, dlatego proponuję Ci kilka zabaw, które to wyjaśnią. Wybierz plansze, które wydają Ci się bardziej atrakcyjne i zachęć dzieci to tego, aby dzielić się ich własnymi definicjami i rozumieniem tych praw.

Prawa dziecka to prawo do:

• odpowiedzialności rodziców za dziecko;
  • pomocy dziecku przez państwo;
  • równości bez względu na kolor skóry, wyznanie, pochodzenie;
  • pomocy, opieki i leczenia;
  • nauki;
  • odpoczynku;
  • rozwijania swoich zainteresowań i talentów;
  •  prywatności, do swojego miejsca;
  • wychowania w rodzinie, do kontaktu z obojgiem rodziców;
  • wypowiadania się w sprawach, które dotyczą dziecka, do poszanowania wyboru dziecka;
  • życia w zdrowiu fizycznym i psychicznym;
  • życia bez przemocy.

Konwencja zawiera inne ich ujęcie. Jednak, jak to bywa z dokumentami, ich język nie jest dostosowany do możliwości dziecka, dlatego też zachęcam do przedstawiania ich w przyjaznej dla dziecka formie.

prawa dziecka plansze