Zabawy sensoryczne mają za zadanie dostarczać różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów malucha i poszerzać świat jego doznań. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze, które znajdą się w każdym domu.
Naleśnik
Rozłóż koc na podłodze, dziecko ułóż na brzegu. Turlaj je w kierunku drugiego brzegu, ciasno zawijając w koc, mówiąc, że zawijasz naleśnika. Następnie, jeżeli dziecko jest zadowolone, udawaj że kroisz, posypujesz cynamonem lub zjadasz naleśnika, delikatnie masując zawinięte dziecko rękami. Zadaniem dziecka jest samodzielne rozwinięcie się.
Skarby w ryżu
Napełnij pojemnik ryżem lub kaszą i ukryj w nim różne przedmioty. Zadaniem dziecka jest wyciągnięcie zabawek z pudełka. Można szukać ukrytych kryształów ukrytych w kaszy lub oddzielić ziarna fasoli od kaszy mannej/ mąki.

Zabawa w wannie
Używajcie podczas kąpieli różnych gąbek, ręczników i szczotek. Zachęcaj dziecko do używania mydeł o różnych zapachach, kształtach i konsystencji.
Malowanie palcami i stopami
Za pomocą przeznaczonych do tego farb, stwórzcie z dzieckiem obrazek malując palcami lub stopami. Do farb można dosypać, np. ryż, piasek lub ziarna, aby uzyskać różnice w strukturze. Dodatkowo, można pomalować dłoń lub stopę dziecka i odciskać ją na papierze.

Masy sensoryczne
Zabawy ciastoliną, piankoliną, czy piaskiem kinetycznym, które wymagają ugniatania i dotykania różnych faktur to bardzo dobre ćwiczenia rozwijające motorykę małą i dostarczające wielu doznań.

  • piasek kinetyczny – mąka kukurydziana (tyle, ile potrzebujecie piasku), olej spożywczy, barwnik spożywczy (opcjonalnie). Do mąki stopniowo dodajemy olej. Mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Najważniejszym narzędziem w czasie tej zabawy są dziecięce rączki. To one przesypują, ugniatają i przesiewają piasek. Gotowe budowle można ozdobić kamykami, muszelkami, listkami.
    masa solna – 2 szklanki mąki, 2 szklanki soli, woda (tyle, żeby uzyskać pożądaną konsystencję). Do składników sypkich dodajemy powoli wodę i zagniatamy, aż całość się połączy. Z gotowej masy maluchy mogą lepić płaskie lub przestrzenne figurki. Gdy brak im jeszcze precyzji, wielkim ułatwieniem będą foremki do ciastek. Kiedy gotowe figurki wyschną (zazwyczaj trzeba dać im dzień na stwardnienie), można je pomalować.
    piankolina – 1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego. Z piankoliny możemy tworzyć rozmaite babki, budowle, zakopywać skarby, bawić się autkami czy ludzikami, odciskać dłonie, a nawet pisać literki za pomocą wykałaczki. Jeśli biała puszysta masa nam się znudzi możemy dodać do niej odrobinę barwników spożywczych, a nawet brokatu. Zabawa w barwienie i obserwowanie jak kolorowa masa miesza się razem dostarcza dodatkowych bodźców i urozmaica zabawę na dłużej. Możliwość mieszania różnych produktów zawsze dostarcza dzieciom wiele emocji i radości, bo dzięki temu zaspokajamy ich potrzebę odkrywania i doświadczania świta wokół.
    sztuczny śnieg – woda, miseczki, kilka pieluch typu pampers, ewentualnie brokat i bibuła. Pieluchy rozkładamy i rozcinamy środek tak, aby ze środka wyrzucić do miseczki drobne kuleczki. Te kuleczki to superchłonny żel doskonały do stworzenia śniegu. Kulki pochłaniają wilgoć w masie blisko 30 razy większej od własnej, tym sposobem już z jednej pieluchy możemy zrobić sporą ilość śniegu. Granulki zalewamy wodą i już po chwili powstaje bardzo przyjemna w dotyku galaretkowata masa przypominająca konsystencją śnieg. Aby zabarwić śnieg wystarczy do tego kolorowa bibuła.
  •  kolorowy makaron – makaron gotujemy z burakiem, po ostygnięciu dajemy do zabawy dzieciom.

Sensoryczne zabawy pozwalają dziecku poznawać świat wszystkimi zmysłami, zachęcają do eksperymentowania i doskonale wpływają na jego rozwój motoryczny. To ciekawy sposób na wspólną zabawę w domu.

Kategorie: Wydarzenia