Dzień Dobry wszystkim… 🙂
Dziś poznamy „Wielkanocne tradycje na świecie”
Wielkanoc to czas kolorów i radości. Ludzie na całym świecie wyrażają tę radość inaczej. Jednym z naszych pedagogicznych celów jest wychowanie otwartych i ciekawych świata przedszkolaków. Z tego powodu poznawanie tradycji innych kultur ma znaczenie i przy okazji – jest niezwykle ciekawe.
Wielkanoc świętowana jest na różnych szerokościach geograficznych w niezwykle ciekawy sposób. Oto wybrane tradycje wielkanocne na świecie:
- poszukiwanie jajek;
- malowanie wierzbowych gałązek;
- fińskie czarownice niosące dobrą wróżbę;
- wielkanocne drzewo;
- australijski czekoladowy wielkouch;
- śmigus – dyngus;
- malowanie pisanek;
- wielkanocne ognisko.
O nich wszystkich w wesoły sposób opowiem podczas prezentacji …
Po takiej porcji ciekawostek ze świata czas na ruch …najlepiej na świeżym powietrzu , jest piękna wiosna już za oknem i pogoda sprzyja aktywności fizycznej .Zapraszam:)
ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU: Aktywny rodzic – Aktywne dziecko
Dzieci zawsze chętnie bawią się na zewnątrz. Zabawy na świeżym powietrzu to doskonały sposób na rozwój dziecięcej wyobraźni, udoskonalenie zdolności manualnych i lepsze poznanie otaczającego świata. Oprócz tego dziecko, przebywając na dworze, dotlenia się, hartuje, staje się sprawniejsze fizycznie. Ciągłe siedzenie w domu przyczynia się do złego samopoczucia, źle wpływa na zdrowie.
Możliwości zabaw na świeżym powietrzu jest mnóstwo, zachęcamy do aktywności ruchowej.
Propozycje zabaw :
· zabawa w chowanego,
· berek
· raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy
· ciuciubabka
· zabawa w ciepło – zimno
· zabawy z piłką, kręglami, szarfami
· skakanki i gumy do skakania
· gra w klasy
· jazda na rowerze
· jazda na hulajnogach, rolkach.
Skakanka, gumy do skakania, czy skoczek, to świetny pomysł na zabawę zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, bez względu na wiek. Aktywność ruchowa przy użyciu tych zabawek rozwija wszystkie grupy mięśniowe, poprawia kondycję, zwinność i skoczność. Gumy do skakania to także doskonały pomysł na zabawę w grupie.
Rzucanie do celu. Tego typu gry zręcznościowe wspomagają rozwój koncentracji i koordynacji ruchowej.
Przemieszczanie się na różnych pojazdach jeno i dwuśladowych. Dziecko jeżdżąc na nich, uczy się utrzymywania równowagi, koordynacji ruchowej i zręczności. Poprawia ogólne umiejętności motoryczne.
Hamaki, huśtawki i trampoliny – to doskonałe propozycje dla żywiołowych dzieci. Podczas bujania się i skakania mogą spożytkować nadmiar energii, ale też poprawić swoją kondycję i koordynację ruchową.
Bańki mydlane. Któż z nas nie lubi baniek mydlanych?
Raz, dwa, trzy – rzucasz ty.
Świetna propozycja na rodzinne popołudnie. Zachęć dziecko do znalezienia i samodzielnego udekorowania kamieni, które następnie zostaną wykorzystane w rzucaniu do celu (puszki, pojemniki) Pięknie udekorowane kamienie mogą stać się również pionkami w plenerowych warcabach (planszę można narysować kredą).
Malujemy kredą.
Możemy namalować po asfalcie, na chodniku- tor wyścigowy, klasy do skakania. Można też zachęcić dziecko do twórczej zabawy. Wystarczy pomysł, odrobina wyobraźni i mnóstwo chęci.
Ciepło – zimno
Prosta zabawa. Dziecko opuszcza pokój, a druga osoba musi schować wybrany przedmiot. Gdy przedmiot jest już dobrze ukryty, zapraszamy dziecko do pokoju. Jeśli mamy do czynienia z bardzo małymi dziećmi można im ułatwić zadanie i powiedzieć, jakiego przedmiotu szuka np. misia, samochodu itp. Starszym dzieciom podpowiadamy mówiąc „ciepło”, jeśli zbliża się do szukanego przedmiotu a zimno, gdy się od niego oddala. Jeśli maluch jest bardzo blisko szukanego przedmiotu wówczas krzyczymy „gorąco” a gdy za bardzo się oddalił krzyczymy „mróz”. Gdy przedmiot zostanie znaleziony, zamieniamy się rolami.
Berek
Najlepiej bawić się w nią w grupie, dlatego berek to idealny pomysł na zajęcie dzieciom czasu podczas pobytu w ogrodzie. Na początku wybiera się jedną osobę, która będzie berkiem. Jej zadaniem jest dogonienie dowolnego grającego, klepnięcie go w dowolną część ciała z okrzykiem „berek!”. Dotknięta osoba staje się w ten sposób berkiem i teraz ona goni pozostałych.
Ciuciubabka To świetna zabawa ruchowa dla dzieci w każdym wieku. Można ją wykorzystać do wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny na świeżym powietrzu, albo zaproponować ją dzieciom podczas imprezy urodzinowej twojej pociechy. Gwarantujemy mnóstwo śmiechu i radości. Jedna z osób ma zawiązaną chustkę na oczach i łapie innych, którzy przed nim uciekają. Pamiętaj! koniecznie zadbaj o bezpieczne otoczenie – z zasłoniętymi oczyma łatwo się o coś potknąć lub na coś wpaść, dlatego albo przygotuj przestrzeń do zabawy, albo grajcie na otwartym teren
Zabawa w chowanego
Właściwie można to robić wszędzie: w domu, w parku, na placu zabaw, w lesie. Oczywiście zachęcamy do tego, aby zabrać dzieciaki na świeże powietrze. Ruch w plenerze zawsze jest bardziej relaksujący i przyjemny niż ten odbywający się w czterech ścianach. Najlepszy do zabawy jest teren, na którym znajdują się zarośla czy obiekty, za którymi można się schować.