Dzień Dobry piątkowo :)Bezpieczne zabawy przyrodnicze w ramach edukacji przyrodniczej przynoszą całe mnóstwo korzyści ,zatem zapraszamy do dzisiejszej propozycji w plenerze na łonie natury.
Ciepłe dni to idealny czas, żeby wybrać się z malcem na dłuższy spacer po parku lub lesie. Albo urządzić sobie z nim sjestę na łące. Kipiąca życiem przyroda jest dla małego człowieka fascynująca. Zwłaszcza jeśli pokażemy mu ją naprawdę z bliska.
Moc korzyści
Kontakt z naturą to dla dziecka nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale także znakomita pomoc w rozwoju. Bawiąc się dziecko:
nabywa nowe umiejętności i doświadczenia; poszerza wiedzę o otaczającym świecie; rozwija swoją kreatywność i inteligencję; uczy się samodzielnego myślenia i działania; uczy się szacunku do przyrody; poznaje swoje fizyczne możliwości; ćwiczy siłę mięśni i koordynację ruchów; doskonali sprawność manualną; podnosi odporność organizmu.
Naturalne zabawki
Na spacerze można znaleźć różne naturalne eksponaty: szyszki, kawałki kory, kamyki, gałązki. Pozwól dziecku je podnieść, dotknąć, powąchać. Zadawaj dziecku proste pytania i wspólnie znajdujcie odpowiedzi: „Czy to jest ciężkie, czy lekkie?”, „Czy można tym wydawać jakieś dźwięki (szeleścić, stukać)”, „Czy to jest szorstkie w dotyku, czy gładkie?”.
Skrzydlaci przyjaciele
W czasie spaceru podglądajcie, jak ptaki latają. Muszą się rozpędzić czy startują z miejsca? Czy w locie wszystkie poruszają skrzydłami? A może wybierzecie się do parku wczesnym rankiem, by posłuchać śpiewu ptaków? Potem zajrzyjcie do atlasu ptaków. Może tam znajdziecie skrzydlatych znajomych ze spaceru.
Ukryte życie
Gdy na spacerze napotkacie deskę leżącą na ziemi, podnieście ją i spójrzcie, ile zwierząt tam mieszka! Stonogi, dżdżownice, wije… Obserwujcie, jak się zachowują. Na koniec delikatnie odłóżcie deskę na miejsce. Po powrocie do domu poszukajcie informacji o „żyjątkach”, które widzieliście.
Z lupą na owady
W ciepły dzień wybierzcie się z lupą na łąkę lub niekoszony trawnik. Podglądanie motyli, biedronek i innych owadów na pewno spodoba się malcowi. A może uda wam się wytropić w pobliżu mrowisko. Obejrzyjcie je przez lupę, przyjrzyjcie się, dokąd wędrują mrówki, co dźwigają na grzbietach, jak zachowują się pojedynczo, a jak w grupie.
Pajęcze sieci
W czasie spaceru po parku szukajcie w cieniu ukrytych pajęczyn. Przyjrzyjcie się dokładnie ich konstrukcji (uważajcie tylko, by ich nie zniszczyć). Czy kolorowa sznurkowa sieć do wspinania na placu zabaw nie przypomina pajęczyny?
Liści rozmaitość
Przyglądajcie się liściom. Zwróćcie uwagę na szczegóły – liść bzu jest gruby, sztywny i ma kształt serca, a klonowy wygląda jak dłoń. Porównajcie też ich kolory i wielkość. A może obejrzycie je pod światło? Widać znacznie więcej, prawda?
Własna grządka
Zabawcie się w ogrodników. Pozwól maluchowi wybrać, co chciałby posiać. Rzodkiewkę, szczypiorek czy kwiaty? Obserwując kiełkujące rośliny, malec będzie ćwiczył cierpliwość i systematyczność. Uprawa własnej grządki to także dobra lekcja odpowiedzialności.
Detektywi w akcji
Weźcie z domu lupę, lornetkę, wiklinowy koszyk na skarby natury i idźcie na spacer inny niż zwykle. Zostańcie detektywami. Jakie zagadki będziecie rozwiązywać? Oczywiście przyrodnicze. Na początku spaceru podaruj dziecku np. liść klonu, jarzębinę i szyszkę. I wyruszcie na poszukiwanie. Ciekawe, czy uda wam się wytropić drzewa, z których pochodzą te okazy?
Liściaste memory
Dzieci lubią grę Memory. Ale tej wersji pewnie jeszcze malec nie zna! Podczas spaceru zbierzcie po dwa liście z tego samego drzewa, np. klonu, jabłoni, dębu. Wysuszcie je między kartkami grubych i ciężkich książek. To potrwa kilka dni, lecz kiedy liście będą się suszyć, przygotujcie kwadratowe kartoniki identycznej wielkości i o identycznym wyglądzie. Na każdym kartoniku przyklejcie jeden z liści z podpisem drzewa, z którego pochodzi. Pamiętajcie, że musicie przygotować po dwa kartoniki tego samego drzewa. I gotowe! Teraz pozostaje wam grać i dobrze się bawić, a przy okazji junior wiele się nauczy!
A teraz kolejna porcja ruchu , najlepiej w plenerze w formie Zumba Kids –to nasze ćwiczenia ruchowe.
https://family.gonoodle.com/channels/zumba-kids
Dzięki nim dziecko rozwija sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową ,a także rozładuje nagromadzoną energię przez taniec/ruch oraz radosne okrzyki. Powodzenia i miłego weekendu 🙂