Czym jest motoryka mała?

Motoryka mała odnosi się do ruchów rąk, dłoni i palców, czyli ruchów o zawężonym zakresie. Ręce służą nam zarówno do wykonywania takich czynności, jak pchanie czy podnoszenie ciężarów, jak i czynności, które wymagają od nas skupienia i precyzji. Brak zdolności manualnych może wynikać z braku cierpliwości, ze zbyt dużego lub małego napięcia mięśniowego czy nieprawidłowej postawy w pozycji siedzącej.

Podczas terapii ręki ćwiczy się zarówno siłę rąk, dłoni i palców, jak i precyzję, skrupulatność, dokładność i cierpliwość oraz koordynację ruchową.

Ćwiczenia z zakresu terapii ręki dziecko powinno wykonywać każdego dnia. Rodzice, planując dziecku czas wolny, zabawę powinni wypełniać właśnie ćwiczeniami, które poprawiają motoryką małą. Do takich ćwiczeń zaliczamy między innymi:

  • Ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową: ćwiczenia na równoważni, odbijanie piłki, przybijanie „piątki” w parach
  • Ćwiczenia graficzne: kopiowanie rysunków przez kalkę techniczną, kolorowanie malowanek, rysowanie po wyznaczonej, przerywanej linii
  • Ćwiczenia usprawniające chwyt: zakręcanie słoików, otwieranie pojemników, budowa różnych konstrukcji z klocków
  • Ćwiczenia rozluźniające napięcie mięśniowe rąk: malowanie form kolistych i falistych, malowanie dużych konturów rysunku, malowanie całej kartki jednym kolorem
  • Ćwiczenia usprawniające końcówki palców: lepienie z plasteliny, wyrywanki i naklejanki, przewlekanie koralików, malowanie palcem lub małym pędzelkiem

W ćwiczeniach motoryki małej pomagają także zabawki motoryczne, którymi warto zastępować inne, nieprzydatne zabawki. Ćwiczenia z terapii ręki będą doskonałą zabawą, jeśli pomożemy dziecku rozwijać jego zdolności manualne i koordynację ruchową.

MASA SOLNA

 

Skip to content