Ciężko określić moment, gdy dziecko zaczyna odczuwać rytm. Ludzie lękają się chaosu i bałaganu, a jeżeli cokolwiek w otoczeniu powtarza się i układa w rytm, wtedy przestaje budzić niepokój. Każde formy życia na planecie przebiegają według ustalonych rytmów, również życie człowieka. Rytm jest obecny w formach aktywności człowieka. Język, którym się posługujemy ma określony rytm i melodię. Matematyka wypełniona jest rytmami, także liczenie wywodzi się z rytmów wskazywania obiektów. Ważne jest by kształtować dziecięcą zdolność do dostrzegania regularności rytmicznych, gdyż dziecku łatwiej będzie zrozumieć świat, w którym żyje. Nie ma dzieci, które rozumują źle. Rozumują kategoriami, jakie są dostępne na ich poziomie rozwoju. Każdemu dziecku trzeba stworzyć wiele doświadczeń matematycznych oraz dostosować tempo pracy do jego umiejętności. Rytmy rozwijają umiejętności skupiania uwagi na prawidłowościach i korzystaniu z nich w różnych sytuacjach.