Prosimy Rodziców o przeczytanie dzieciom ciekawostek dotyczących jajka wielkanocnego

Najbardziej popularnym symbolem Wielkanocy jest jajko, oznaka rodzącego się życia. Jajka są nie tylko składnikiem wielu świątecznych potraw, ale także stanowią element dekoracyjny. Ozdabiane są różnymi technikami. Zwyczaj ten znany jest od starożytności. Narodził się w Persji. W zależności od techniki zdobienia malowane jajka mają różne nazwy. Kraszanki to jajka zabarwione na jeden kolor. Są gotowane w różnych barwnikach, np.: w łupinach cebuli (barwią jajko na kolor brązowy), w soku z buraka (barwią jajko na kolor różowy). Pisanki mają różnobarwne ozdoby. Na skorupce rysuje się wzory roztopionym woskiem za pomocą np. igły lub szpilki, a następnie zanurza się jajko w barwniku. Oklejanki to jajka ozdobione np. przyklejonym papierem lub materiałem.

Kurczak  wielkanocny – zajęcia plastyczne.

Potrzebne będzie opakowanie po jajku z niespodzianką, czerwona kartka i żółta kartka, czerwona tekturka (na nóżki), mocny klej (np. wikol), gotowe plastikowe sylwety oczu.
Dzieci wycinają grzebyk oraz dziobek z czerwonego papieru, a ogonek i skrzydełka z żółtego papieru. Z czerwonej tektury wycinają nóżki. (Jeśli wycięcie poszczególnych elementów sprawia dzieciom trudność, prosimy rodziców o pomoc.) Następnie przyklejają elementy płasko do jajka z niespodzianką. Kiedy klej wyschnie, odginają je, nadając formę przestrzenną. Doklejają oczy. POWODZENIA!

Zachęcamy do przesłania zdjęć wykonanej pracy!

Na zakończenie poskaczcie, jak zajączki:

Kategorie: Żabki 2020

Skip to content