W bajkach dużo jest postaci
są te dobre i są złe.
Lecz pamiętaj przyjacielu,
z bajki dużo uczysz się.

           W minionym tygodniu odbyliśmy podróż do krainy baśni i bajek. Przypomnieliśmy sobie najbardziej znane bajki: „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”, „Kot w butach”, „Śpiąca Królewna”, „Księżniczka na ziarnku grochu”. Niezmiennie wiadomo, że bajki od zawsze były sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych. Pomagają także najmłodszym poznawać i nazywać własne emocje, są nośnikami ważnych uniwersalnych wartości moralnych. Poprzez utożsamienie się z bohaterem dzieci są w stanie przepracować różne trudne dla siebie sytuacje i poradzić sobie z przykrymi emocjami. Co ważne, nabywają umiejętności społeczne i emocjonalne. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Dzięki bajkom i baśniom dziecko zaspokaja swoje potrzeby psychiczne – poczucie, że jest kochane, akceptowane i bezpieczne.
Podczas zajęć przedszkolaki brały udział w zabawach o tematyce bajkowej: bajkowe ćwiczenia gimnastyczne, zagadki i puzzle, historyjki obrazkowe, praca plastyczna pt: „Królewna i rycerz na zamku”… Same również tworzyły krótkie bajki i przedstawienia, które wystawiały w przedszkolnym teatrzyku.
Zachęcamy rodziców do codziennego czytania dzieciom książeczek i rozwijania zainteresowań czytelniczych od najmłodszych lat. Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając dzieciom miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie.

Skip to content