Grudniowym zadaniem projektu EKO PRZEDSZKOLAK były świąteczne warsztaty plastyczne .

Biedroneczki postanowiły wykonać Aniołki z zimnej porcelany.

Zalety mas plastycznych

Nie jest tajemnicą, że wszelkie masy plastyczne to nie tylko sposób na świetną zabawę, ale i rozwijanie ważnych umiejętności malucha. Lepienie i wykrawanie kształtów pobudzają kreatywność i trenują motorykę małą.

 

Według niektórych źródeł, tworzenie z plastycznej masy umożliwia lepszą „współpracę” obydwu półkul mózgowych, dzięki czemu maluch rozwija się sprawniej.

Czym jest zimna porcelana?

Choć popularna nazwa „zimna porcelana” (bądź zamiennie stosowana „sucha porcelana”) kojarzy się z luksusową ceramiką, w rzeczywistości to tylko mieszanina oliwy z oliwek, mąki oraz kleju. Taka kompozycja pozwala na stworzenie bardzo plastycznej masy, która po wyschnięciu do złudzenia przypomina prawdziwą porcelanę.

Masa porcelanowa to banalnie prosty sposób na kreatywną zabawę z dzieckiem. Z jej wykorzystaniem można stworzyć praktycznie dowolne przedmioty – figurki porcelanowe, ozdoby, czy niewielkie zabawki.

Zimna porcelana konsystencją przypomina modelinę. W odróżnieniu od masy solnej, jest bardzo elastyczna i trudniej ją skruszyć. Masa porcelanowa szybko i samoistnie zasycha, dzięki czemu wyroby będą gotowe w zaledwie kilka godzin.

Trzeba jednak pamiętać, aby pracować z nią sprawnie – inaczej zacznie zasychać już podczas lepienia.

Zimna porcelana krok po kroku – przepis

Składniki:

  • 300 ml kleju wikolowego,
  • 300 ml mąki ziemniaczanej,
  • 2 łyżki oliwy lub oleju,
  • 2 łyżki soku z cytryny.

Masę należy wyrabiać do uzyskania jednolitej konsystencji pozbawionej grudek. Następnie, rozwałkuj ją i… zacznij zabawę!

ZIMNA PORCELANA

 

Skip to content