W poniedziałek, 20 czerwca, „Żabki” wybrały się na wycieczkę na wieżę obserwacyjną „Góra Pirata” oraz do rezerwatu „Buki Mierzei Wiślanej”. Pani Jolanta Bulak – pracownikiem Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana – oprowadziła nas po ścieżkach edukacyjnych i opowiadała na temat ptaków i roślin Mierzei Wiślanej.
Mierzeja Wiślana to wąski pas lądu oddzielający wody morskie od wód Zalewu Wiślanego. Przebiega tędy jeden z ważniejszych szlaków migracyjnych ptaków w Europie. Każdej wiosny i jesieni można obserwować miliony migrujących ptaków, pomiędzy lęgowiskami położonymi we wschodniej Europie i Azji, a zimowiskami oddalonymi o tysiące kilometrów na zachód i południe, aż do Afryki.
Wieża obserwacyjna “Góra Pirata” powstała z inicjatywy Nadleśnictwa Elbląg oraz Stowarzyszenia Drapolicz, w celu stworzenia bezpiecznego dla przyrody miejsca, w którym ludzie mogą oglądać i badać to niesamowite zjawisko. Punkt widokowy to jedno z najwyższych wzniesień na Mierzei (około 50m nad poziomem morza). Nazwa wzgórza wywodzi się z pewnej legendy, głoszącej, że w czasach, kiedy Mierzeja Wiślana nie była stałym lądem, ale grupą wysp, dokładnie to wzgórze było miejscem spotkań piratów.”
Rezerwat „Buki Mierzei Wiślanej” utworzony został w 1962 roku w Przebrnie na powierzchni 7 ha. Ochronie rezerwatu podlega głównie prawie 200-letnie buki, a także dęby, świerki, garby, olcha czarna, a z drzew sztucznie wprowadzonych sosna wejmutka i modrzew europejski. Znajdują się tu również stanowiska licznych gatunków roślin podlegających ochronie (m. in. konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity). W poszyciu leśnym spotkać można jarzębinę oraz brzozę brodawkowatą i omszoną.”

Kategorie: Żabki 2021