22 marca obchodzimy Dzień Morza Bałtyckiego, Światowy Dzień Wody oraz Dzień Ochrony Bałtyku, który został ustanowiony w ramach obchodzenia Światowego Dnia Wody, w 1997r. przez Komisję Helsińską. Ten dzień świętują wszystkie kraje mające dostęp do Bałtyku, a jego obchody połączone są ze Światowym Dniem Wody, które zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzone jest corocznie 22 marca. Powołane zostało podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992r., w Rio de Janeiro w Brazylii. Powodem ustanowienia „Światowego Dnia Wody” był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
       Na zajęciach z okazji Dnia Morza Bałtyckiego „Motylki” oglądaliśmy pamiątki znad morza (muszelki, bursztyny, piasek, patyczki…). Mieliśmy co podziwiać i o czym rozmawiać. Dzieci wysłuchały legendy „Jurata królowa Bałtyku”. Dowiedzieliśmy się co sprawia, że woda w morzu jest słona. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie dzieci nad wodą. Przedszkolaki bardzo chętnie rozwiązywały morskie zagadki i słuchały ciekawostek na temat zwierząt morskich. Na zakończenie przeprowadziliśmy eksperymenty z wodą.

Kategorie: Motylki 2022