Ostatnio w naszym przedszkolu w naszej grupie „Pszczółek” gościliśmy Panią Logopedkę z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Nowego Dworu Gdańskiego. Nasze spotkania są cykliczne i poświęcone głoskom szeregu szumiącego.
SZEREG SZUMIĄCY: sz, ż/rz, cz, dż.
Dzieci często zastępują głoski: sz, ż, cz,dż, głoskami łatwiejszymi o podobnym miejscu artykulacji, zwykle najpierw są to głoski ś, ż, ć, dź, a później s, z, c, dz. Dzieje się tak dlatego, że dziecko nie potrafi jeszcze precyzyjnie wykonać pewnych ruchów artykulacyjnych.
Zwykle dziecku trudność sprawia uniesienie języka do wałka dziąsłowego, co może być związane z małą elastycznością wędzidełka podjęzykowego.
Bardzo ważne jest to, aby dziecko wymawiając głoski sz, ż, cz, dż oraz s, z, c, dz nie wystawiało koniuszka języka między zęby, gdyż może się to przerodzić w wadę wymowy – seplenienie międzyzębowe, a także aby nie kierowało wydychanego strumienia powietrza na bok – może się to przekształcić w seplenienie boczne.
Aby pomóc dzieciom w opanowaniu tych głosek pani logopedka z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Nowego Dworu Gdańskiego przeprowadziła już dwa zajęcia mające na celu usprawnienie motoryki narządów mowy (warg, języka), ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia prawidłowej artykulacji głosek sz i rz w nagłosie , śródgłosie i wygłosie wyrazów.
Bardzo dziękujemy za te dwa spotkania i czekamy na kolejne!