Kilka wiadomości na temat Andrzejek!

• Andrzejki nazywane są  potocznie ostatkami.
  •      Obchodzi się je w nocy z 29 na 30 listopada.

• Historia wróżb andrzejkowych!

Kiedyś świeckie „czary” miały głównie charakter matrymonialny. W okresie andrzejek świętowały jedynie niezamężne dziewczęta, a samo święto było traktowane bardzo poważnie. Nawet wróżby wykonywano w odosobnieniu, a nie jak dziś wśród przyjaciół. Dopiero wiele lat później spotkania przybrały formę zbiorową, a pod sam koniec stało się to świetną zabawą dla przedstawicieli obojga płci.

Andrzejki były kiedyś zdecydowanie damskim świętem, ale panowie również mieli swój specjalny, dzień podczas którego wróżyli w poszukiwaniu swojej partnerki. Odpowiednikiem andrzejek były katarzynki.

• Kiedy obchodzono Katarzynki?

Już od wielu lat andrzejki są bardzo chętnie obchodzone w Polsce, zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Natomiast w dawnych czasach andrzejki były wyłącznie damskim świętem, dlatego też panowie obchodzili jego odpowiednik w innym terminie. Katarzynki obchodzono w nocy z 24 na 25 listopada. Dziś mało kto pamięta o tym święcie. Tradycja jego obchodzenia zaczęła zanikać już w połowie XIX wieku.

Dzieci uwielbiają wróżby andrzejkowe.

Nasze Andrzejkowe zabawy to m.in.:

,,Ulubiony kolor” – czarownica odczytuje z „Księgi Wróżb”, o jakich przestrogach mówią dzieciom wylosowane kolory:

Czerwony – jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości możesz być częstym gościem u dentysty .
Czarny – nie niszcz zabawek i zostawiaj zawsze porządek po sobie .
Zielony – bądź ostrożny w drodze do przedszkola. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez jednię .
Niebieski – zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź roztargniony.
Biały – pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i batony.
Żółty – bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów, gdy jesteś spocony, noś zawsze zimą czapkę i nigdy nie zapominaj o szaliku.

„Rzut butem w stronę drzwi” – dziecko rzuca butem przez ramię; czyj but ustawi się czubkiem do drzwi, ten pojedzie na egzotyczną wycieczkę.
,,Sklejony taniec” – dzieci dobierają się w pary, czarownica ,,smaruje” je klejem. Zadanie polega na zatańczeniu tańca w parach. Zwycięskie pary losują przepowiednie.

,,Szkatułka”

Wróżka prosi o utworzenie koła. Zadaniem uczestników jest podawanie sobie z ręki do ręki szkatułki z karteczkami, na których zapisana jest wróżba.
Szkatułkę podajemy sobie przy dźwiękach muzyki,
Kiedy muzyka przestaje grać uczestnik zabawy, który trzyma szkatułkę otwiera ją i wyciąga jedną karteczkę:
Wygrasz na loterii.
Spełnią się marzenia.
Czekają cię podróże.
Czeka cię nagroda.
Czeka cię słodkie życie.
Czeka cię sława.
Główna nagroda w teleturnieju.
Zrobisz karierę naukową.
Czeka cię podroż.
Czeka cię bogactwo.
Czeka cię sława.
Będziesz mieć cudowne życie.
Zakochasz się.
W najbliższym czasie przeprowadzisz się.
Otrzymasz prezent.
Poznasz nowego kolegę.
Będziesz bogatym biznesmenem.
Przed tobą kariera naukowa zaszczyty i słowa.
Będziesz aktorem- aktorkom.
Będziesz piosenkarką- piosenkarzem.
Będziesz gwiazdą.
Czeka cię wielka miłość.
Czeka cię miła niespodzianka.
Będziesz wiele podróżował.
Będziesz mieszkał w pięknym domu z ogrodem.
Będziesz miał dużo dzieci.

,,Zwierzątka i ja” – dzieci losują obrazek przedstawiający zwierzęta, a wróżka odczytuje jakie cechy charakteryzują dziecko:
Lis- samolub,
Kotek- miły,