10 prostych eksperymentów dla przedszkolaków

Zimowy czas można kreatywnie wykorzystać.Oto kilka pomysłów na domowe eksperymenty, które wykonacie w kilka chwil. Dobra wiadomość jest taka, że są stosunkowo niebrudzące, więc nie będziecie mieć dużo sprzątania! Za to świetna zabawa gwarantowana!

1. Tęcza z cukierków

Do tego eksperymentu wystarczą: biały talerz, opakowanie kolorowych cukierków i odrobina wody. Wykładamy cukierki na talerzu tak, by tworzyły koło. Polewamy wodą, czekamy chwilę i… gotowe!

2. Mieszanie kolorów

Eksperyment pokazuje, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Potrzebne będą: naczynia (np. słoiki), woda, oliwa i barwniki do żywności. Wlewamy wodę tak, by zajmowała ½ naczynia. Następnie zabarwiamy ją. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy oliwą i dodajemy drugi kolor. Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem wracają na swoje miejsce. Proste, prawda?

3. Zimowe bańki

Wystarczy zestaw do puszczania baniek i ujemne temperatury. Wychodzimy z maluchem na mróz, puszczamy bańkę i… obserwujemy!

4. Barwienie soli lub śniegu

Potrzebne będą: duża kuweta i sól (w wersji zimowej: śnieg), barwniki spożywcze i pipeta. Maluch za pomocą pipety może nanosić różne kolorowe wzory i obserwować zmieniające się barwy.

5. Barwna mozaika

Wystarczą: talerz, mleko, barwniki do żywności, odrobina płynu do naczyń i patyczek kosmetyczny. Nalewamy mleko na talerzyk. Robimy w nim plamki z dowolnych kolorów. Patyczek zwilżamy w płynie do naczyń, wkładamy do mleka i gotowe!

6. Dmuchanie balonu

Do tego eksperymentu potrzebne będą: balony, butelki, ocet winny i soda oczyszczona. Wsypujemy odrobinę sody do balonika (za pomocą lejka lub uciętej butelki). Do pustych butelek wlewamy ocet winny i odrobinę barwnika. Nakładamy balon na butelkę i obserwujemy, jak się napełnia.

7. Świecąca gumowa piłka

Do tego eksperymentu potrzebne są: fluorescencyjny marker, ocet winny, jajko, słoik i lampa UV. Do słoika wlewamy ocet winny. Następnie wyjmujemy wkład z markera i czekamy, aż zabarwi wodę. Wkładamy surowe jajko. Wyjmujemy po tygodniu (niektóre tutoriale sugerują 2 dni). Po przyłożeniu do lampy UV jajko świeci. Samo w sobie ma intrygującą “gumową” konsystencję i może służyć jako piłeczka.

8. Sensoryczne migoczące gniotki

Potrzebne będą: butelka, woda, bezbarwny klej w płynie, balon i brokat lub inne świecidełka. Butelkę wypełniamy wodą do połowy. Dodajemy trochę kleju i mieszamy. Następnie wsypujemy brokat. Na butelkę ostrożnie zakładamy balon i przelewamy ciecz. Wiążemy i gotowe!

9. Meduza w butelce

Potrzebne będą: butelka, niebieski barwnik do żywności, woda i folia spożywcza. Folię tniemy na kawałki i formujemy z niej coś na kształt meduzy. Wlewamy do butelki wodę i odrobinę barwnika. Następnie umieszczamy tam meduzę, zakręcamy i gotowe!

10. Kolorowa sól

Zabawa może być wstępem do stworzenia kolorowej dekoracji lub celem samym w sobie. Wystarczą: talerzyk, sól kuchenna i kolorowe kawałki kredy. Maluch rączkami wałkuje kredę po soli, która dzięki temu przybiera kolor kredy. To doskonałe ćwiczenie na małą motorykę!

Skip to content