Na kilka dni przed upragnionym Dniem Wiosny, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Morza. Święto to przypada na dzień 17 marca i stanowi doskonałą okazję do refleksji nad stanem wód morskich. W związku z tym świętem dzieci z grupy „Motylki” zaprosiły przedszkolaków (15.03.2018), na morską wyprawę, wystawiając przedstawienie pt „Morskie opowieści”. Dzień wcześniej umililiśmy czas, morskim występem, naszym kochanym sztutowskim seniorom.

Czy wiesz, że Bałtyk nazywany jest morzem śródlądowym północnej Europy, jego linia brzegowa ma długości ok. 8100 km, powierzchnia zajmuje 392 979 km²
Morze Bałtyckie dzieli się na 3 wielkie baseny:
• Basen Botnicki o maksymalnym zagłębieniu 294 m
• Basen Gotlandzki o maksymalnym zagłębieniu 459 m
• Basen Bornholmski o maksymalnym zagłębieniu 105 m
Średnia głębokość Bałtyku wynosi 52,3 m, maksymalna – 459 m (Głębia Landsort na północny zachód od Gotlandii).
Ze względu na niskie zasolenie Bałtyk zalicza się do wód słonawych (mezohalinowych) i określa morzem półsłonym. Średnie zasolenie wynosi ok. 7‰. Na ogół waha się w granicach od 2 do 12‰, choć zimą zasolenie nie przekracza 7,8‰ w Zatoce Gdańskiej.

Kategorie: Wydarzenia

Skip to content