Proszę porozmawiać z dziećmi na temat:

– Skąd się biorą śmieci? Kto wytwarza śmieci?

Wszyscy ludzie każdego dnia wyrzucają niepotrzebne rzeczy. W ciągu całego roku każdy z nas wytwarza ok. 300kg śmieci. Śmieci zalegają w środowisku, zanieczyszczają morza i oceany, lasy, glebę, szkodzą roślinom, zwierzętom oraz zdrowiu każdego z nas.

– Co można zrobić, żeby śmieci było mniej?

Niektóre śmieci można wykorzystać ponownie (recykling). Dlatego śmieci należy segregować.

kosz niebieski (niebieskie worki) – wrzucamy do niego papier, karton

kosz żółty (żółte worki) – wrzucamy śmieci metalowe i plastikowe np. reklamówki, woreczki foliowe, kubeczki po jogurtach, plastikowe butelki, które trzeba dobrze zgnieść, żeby zajmowały mniej miejsca itp.

kosz zielony (zielone worki) – szkło

kosz brązowy (worki brązowe) – odpady biodegradowalne czyli resztki jedzenia, chwasty, suche liście.

Pamiętaj! Segreguj śmieci!

ZADANIE DLA CHĘTNYCH (Jeżeli nie macie Państwo możliwości wydrukowania kolorowanki, dzieci same mogą narysować kosze na śmieci i pokolorować odpowiednimi kolorami”)