DO RODZICA :

*W edukacji przedszkolaków bardzo ważne miejsce zajmują treści z zakresu ekologii. Bywa jednak, że wiele pojęć takich jak „segregacja” czy  „recykling” są trudne dla dzieci do zapamiętania. Należy je więc wprowadzać za pomocą naturalnej dla dziecka aktywności, jaką jest zabawa. Dzięki zabawom dzieci  poszerzają swój zasób słów , ugruntowują pojęcia i utrwalają uzyskane wiadomości. Poniżej przedstawione zostały wybrane pomysły na zabawy związane z przyrodą  i recyklingiem uwrażliwiające dziecko na potrzeby ochrony środowiska.

ZABAWY DYDAKTYCZNE

”Segreguj śmieci”

Przypomnienie w jakim kolorze są pojemniki na papier, plastik i szkło. Odszukanie przez dzieci odpowiednich napisów i naklejenie ich na właściwy pojemnik. Segregowanie śmieci. Zadaniem dzieci jest pozbierać rozrzucone w domu papiery, gazety, pojemniki po jogurtach, butelki i inne śmieci i wrzucić do odpowiednich pojemników.

„Czy śmieci mogą się do czegoś przydać?”

Dzieci mają przydzielony jeden surowiec wtórny, na przykład gazetę, plastikową butelkę, słoik. Zastanawiają się głośno i podają propozycje ich wykorzystania.Pomysły można zapisywać 🙂

GRY I ZABAWY RUCHOWE

„Ziemia, woda, powietrze”

Dziecko rzuca piłkę kolejno do uczestników zabawy, wymieniając jakieś środowisko: powietrze, las, morze…
Ten, do którego rzucono piłkę chwyta ją i ma wymienić jedno zwierzę (lub dwa, w zależności od wieku dzieci), zamieszkujące dane środowisko, następnie odrzuca piłkę. Poszczególne środowiska może wymieniać osoba dorosła.
.

ZAGADKI,QUIZY

1. Nikt z nas nie zaprzeczy,
    że w nim dużo rzeczy:
    obierki, odpadki,
    gruz i zwiędłe kwiatki. (śmietnik)
  2. Stoją głodne i czekają
    na ulicy i na skwerku:
    na patyczki od lizaków
    i papierki od cukierków. (kosze na śmieci)
  3. Twoim latawcom latać pozwala,
    czasem ogromne drzewa powala.
    Jesienne liście z gałęzi rwie.
    I zawsze wieje tam, dokąd chce……(wiatr)

Odpowiedz TAK lub NIE.:

• Czy wiewiórki budują gniazda?
  • Czy jaskółki odlatują na zimę do ciepłych krajów?
  • Czy owoce dębu to kasztany?
  • Czy weterynarz leczy chore zwierzęta?
  • Nie wolno deptać trawy na trawnikach
  • Wodę należy oszczędzać
  • W parku można śmiecić
  • Do lasu idziemy odpocząć i posłuchać śpiewu ptaków.
  • Śmieci wrzucamy do kosza
  • W lesie krzyczymy