Witam Was Serdecznie. Mamy poniedziałek – 12 kwietnia.

Nie wiem czy wiecie ale dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki.

Plan na dzisiaj to: Rozmowy z dz. nt. Kim jest kosmonauta i czym się zajmuje? Czy każdy może zostać kosmonautą? Rozmowy nt. pierwszego lotu w kosmos- kiedy się odbył i kto poleciał?

Czym się zajmuje astronauta?

Proszę rodziców abyście przeczytali poniższy tekst i porozmawiali ze swoimi dziećmi. (j.w)

(Kosmonauta i astronauta to synonimy)

Astronauta zajmuje się lotami w Kosmos i wszystkim co wiąże się z przygotowaniami do takowych lotów. Dawniej astronauci wywodzili się spośród wojskowych pilotów odrzutowców. Pierwszym kosmonautą na świecie był Jurij Gagarin, który 12 kwietnia 1961 roku statkiem kosmicznym Wostok wykonał lot orbitalny. Obecnie 12 kwietnia, na pamiątkę tego wydarzenia, obchodzony jest Dzień Kosmonautyki.

Inne nazwisko powszechnie kojarzone z podróżami w Kosmos należy do Walentyny Terieszkowej, również Rosjanki, która zdobyła sławę jako pierwsza kobieta w Kosmosie.
Z kolei pierwszym,  i jak dotąd  jedynym,  polskim kosmonautą, który poleciał w Kosmos jest Mirosław Hermaszewski, będący uczestnikiem misji radzieckiej.

Mówiąc o astronautach nie sposób nie wspomnieć ponownie o Neilu Armstrongu, dowódcy misji Apollo 11, który 21 lipca 1969 roku jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu.

A teraz obejrzyjcie filmik o kosmosie!

-Kolejne zadanie dla dzieci to: utrwalenie poznanej już litery K.

Po wykonanych zadaniach proszę by dzieci poćwiczyły na świeżym powietrzu.

-Ćwiczenie nóg Jak sprężynka.
Dzieci wykonują rytmiczne przysiady.

-Ćwiczenia tułowia Wyjrzyj przez okienko.

-Marsz i rytmiczne wymawianie przysłowia o kwietniu. Kwiecień plecień bo przeplata Przy słowach:
trochę zimy, trochę lata –  rytmicznie klaszczą  w swoje dłonie.

-Kolejne ćwiczenie to skaczemy jak żabka.

– Udajemy bociana -stoimy na jednej nodze przez kilka sekund.

Powodzenia!

Kategorie: Motylki 2020