Witajcie „Biedroneczki”, W tym tygodniu rozmawiać będziemy o Polsce – naszej Ojczyźnie.

Dzisiaj posłuchajcie opowiadania Barbary Szelągowskiej „Majowe święta”, a następnie porozmawiajcie z rodzicami na temat świąt 1Maja, 2Maja, 3Maja.

Rodzice zadają pytania:

– Jakie barwy ma flaga Polski?

– Dlaczego na początku maja wywiesza się flagi?

– Jakie święta obchodzimy 1,2,3 maja?

– Jakie miejsce odwiedziła grupa Ady?

– Co ciekawego zobaczyły dzieci w muzeum?

Rodzice czytają dzieciom informacje:

Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa.

Obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” powstał dawno temu. Obecnie możemy go podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie. Na obrazie przedstawieni są ważni ludzie, którzy uczestniczyli w niezwykle istotnym wydarzeniu, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Zapisano w niej najważniejsze zasady dotyczące życia w naszym kraju. Z lewej strony obrazu można zauważyć ówczesnego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego.

ZADANIE DLA DZIECI:

Wykonajcie flagę Polski z białej i czerwonej kartki. Sklejcie białą kartkę z czerwoną wzdłuż dłuższego boku i umocujcie na patyczku. (możecie też wykorzystać czerwoną i białą serwetkę)

Ćwiczenia oddechowe „Flaga”- nabieranie powietrza nosem, wypuszczanie ustami, wprawianie w ruch flagi.

DRODZY RODZICE – mile widziane są zdjęcia Waszych dzieci!  Przesyłajcie je na mój telefon. Bardzo cieszę się z każdego zdjęcia! Dziękuję za współpracę!