Drogie dzieci, dzisiaj mamy zajęcia matematyczne „Z biegiem Wisły”. Przyjrzyjcie się mapie Polski. Najdłuższa rzeka w Polsce to Wisła, wypływa ona z gór i wpada do morza Bałtyckiego. Nad Wisłą leży wiele miast np.  Kraków, Warszawa, Toruń. Najpierw posłuchajcie piosenki a potem znajdźcie te miasta na mapie Polski.

Potrzebne nam będą: 2 niebieskie i 2 zielone paski bibuły, klocki, 10 białych owieczek (białe kółka lub chmurki), 3małe czerwone kółeczka, 1 większe- Warszawa, 5x półkola z kolorowego papieru symbolizujące statki, kartka z piernikami do wycięcia ( wzór poniżej) – można samodzielnie narysować różne pierniki: serduszka, misie, „Katarzynki”, a następnie je wyciąć.

Ułóżcie z jednej niebieskiej bibuły Wisłę,  z drugiej niebieskiej bibuły morze. Z dwóch zielonych pasków bibuł ułóżcie dwa pastwiska tak jak na zdjęciu poniżej (jeżeli nie macie bibuły i innych potrzebnych materiałów, możecie  wszystko namalować  farbkami  lub narysować kredkami na dużej kartce):

PRZEBIEG:

Rodzic opowiada: Jesteśmy w górach

– Ułóż 10 owieczek na pastwiskach, policz, ile jest owieczek na jednym pastwisku, ile na drugim

– Ułóż przy pastwiskach tyle klocków, ile jest owieczek. Porównaj, gdzie jest ich więcej, gdzie mniej, czy może po tyle samo.

Rodzic opowiada dalej: Jesteśmy w Warszawie – zaznaczamy  czerwonym kółeczkiem Warszawę.

Rodzic prosi, by dziecko zbudowało dom: jednopiętrowy (1 klocek), obok dwupiętrowy (2 klocki), trzypiętrowy (3 klocki), czteropiętrowy (4 klocki) oraz pięciopiętrowy (5 klocków). Porównywanie wysokości domów: który dom jest najwyższy?,  który najniższy?

Rodzić mówi: Dopłynęliśmy do Torunia

Zaznaczenie Torunia kółeczkiem na Wiśle. Wycinanie pierników – przeliczanie ich. Segregowanie pierników według kształtów .

Rodzic opowiada: Jesteśmy w Gdańsku

– Rodzic układa 5 statków, dziecko liczy. Następnie rodzic mówi, że 2 statki odpłynęły (zabiera 2 statki). Ile zostało? Dziecko odpowiada. Jeden statek przypłynął. ( rodzic dokłada 1 statek) Ile jest teraz statków w porcie? Trzy statki odpłynęły. Ile zostało?

MAM NADZIEJĘ, ŻE BĘDZIECIE SIĘ DOBRZE BAWIĆ!